Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2019-01-18 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl

Najczęściej czytane analizy

Nasi partnerzy

Najczęściej czytane komentarze

Reklama

Nowa generacja prostowników osiąga 93% sprawność. - 2011-10-24

2011-10-24 | artykuł darmowy | tagi: Batterie trakcyjneWózki widłowe

Nowa generacja prostowników osiąga 93% sprawność. Systematycznie zwiększa się udział w rynku wózków z napędem elektrycznym, wykorzystywane są już nie tylko wewnątrz obiektów magazynowych ale i w innych miejscach. To szerokie zastosowanie wózków elektrycznych ma wpływ na ewolucję baterii oraz prostowników, które są coraz sprawniejsze, a rozwój technologiczny w tej dziedzinie jest równie wysoki. Bateria jako wrażliwe źródło energii podlega szczególnym uwarunkowaniom w okresie eksploatacji, niestety przez większość użytkowników lekceważonych.

 

Baterie trakcyjne jako źródło napędu posiadają bardzo wiele zalet, taką podstawową jest cicha praca oraz brak emisji zanieczyszczeń w czasie pracy wózka widłowego. Baterie do wózków elektrycznych spełniać muszą wiele wymagań, dlatego ich różnorodność jest bardzo duża, wszystko zależy od charakteru pracy i obciążenia wózka widłowego. Rozładowanie baterii jest jej naturalnym procesem, przywrócenie sprawności odbywa się poprzez proces ładowania baterii i zastosowanie odpowiednich prostowników jest równie ważne jak nie najważniejsze. Producenci baterii określają żywotność dostarczanych produktów, liczoną w ilości cykli ładowania baterii, przekładającą się na czas eksploatacji. Zasadne są więc pytania dotyczące tych ważnych procesów. Jaki wpływ na długość eksploatacji baterii ma proces jej ładowania? Czy systemy zarządzania procesem ładowania, to "ciekawostka", czy też potrzebny element systemu ładowania baterii?

Dostawcy baterii odpowiednio dobierają prostownik, gdyż jest to podstawa zapewnienia właściwej i nienagannej pracy sprzętu, bateria i prostownik tworzą nierozłączny system. Technika ładowania baterii rozwija się równie szybko, nadążając za zapotrzebowaniem rynku, który wymaga coraz więcej. Dzisiejsze prostowniki wyposażone są w mikroprocesory do kontroli ładowania, które dbają o właściwy przebieg procesu ładowania. Procesu, który jest bardzo ważny dla zachowania maksymalnej sprawności baterii przez długi czas, jest traktowany przez użytkowników w sposób lekceważący. Przerywają proces ładowania, a co się zdarza nader często, wymieniają „jeszcze ciepłe" baterie narażając je tym samym na uszkodzenia.Foto-2

Wszyscy dostawcy baterii zgodnie stwierdzają, że przerwanie procesu ładowania powoduje uszkodzenia baterii, które mają wpływ na jej sprawność i czas eksploatacji.

Proces ładowania baterii trwa od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od rodzaju baterii oraz zastosowanych prostowników, które są coraz sprawniejsze. Dostawcy baterii firmy Enersys, Eurobat, Exide czy Hoppecke oferują produkty, które minimalizują te niekorzystne dla baterii działania. Firma Enersys oferuje systemy ładowania Powertech i Lifeplus wyposażone w mikroprocesorowy układ sterowania „rozpoznający" i „ analizujący" charakterystykę baterii zapewnia jej optymalny proces ładowania. Eurobat korzysta z doświadczeń specjalistycznych firm Axima, Benning czy JBC konfigurując systemy z produktami tych firm. Firma Exide wykorzystuje w swej ofercie produkty firmy Benning, specjalizującej się w dostawie prostowników. Systemy Hoppecke łączą inteligentną technologie ładowania baterii, oferując produkty pod następującymi nazwami handlowymi trak®basic ; trak®air; trak®eco; trak®fnc, dedykowane odpowiednim zestawom.

Najnowsze technologie wykorzystują producenci prostowników opracowując systemy ładowania, które pobierają mniej energii, są sprawniejsze i posiadają właściwości kontroli oraz zarządzania ładowaniem baterii. Nowa generacja prostowników BELATRON HF firmy Benning osiąga sprawność na poziomie 93%, co w prostym przełożeniu oznacza mniejsze o 20% zużycie energii potrzebnej do naładowania baterii. Firma Benning oferuje również inne rozwiązania takie jak BATCOM Basic, TEBETRON expert czy Traction Management System (TMS) do zarządzania procesem ładowania stacji ładowania baterii. Prostowniki Traction LP oraz Traction HP firmy POWERSYS wykorzystujące techniki przetwarzania energii HF zapewniają bardzo dobre parametry ładowania baterii i oszczędności energii rzędu 15%. System Battery Charger tej firmy łączy w sobie funkcje ładowania oraz serwisowania baterii. Firma Elmech swój prostownik TK wykonuje w technice IGBT gwarantującej utrzymanie wymaganych parametrów ładowania i odpowiedniego ich doboru do rodzaju baterii. Opcjonalnie firma Elmech do prostownika dostarcza program DataAnalyzer Wer.2.0 służący do odczytu danych po zakończonym procesie ładowania na komputerze.

Log4B-fot02Sięganie po nowoczesne technologie ma na celu wydłużenie czasu eksploatacji baterii, który jest zależny od procesów ładowania baterii. Dość powszechnie stosowana technologia HF, powoduje znaczne obniżenie kosztów eksploatacji oraz skraca czas ładowania baterii. Nowe prostowniki wyposażone są w dodatkowe urządzenia kontrolne pomocne do prawidłowej eksploatacji baterii. Nowoczesne ładownie, przygotowane do obsługi floty kilku lub kilkudziesięciu wózków dodatkowo wyposażane są w systemy do zarządzania ładowaniem i flotą wózków widłowych.

Traction Management System (TMS) firmy Benning przekazuje informacje na temat pracy, sprawności baterii trakcyjnych i prostowników, zarządza wymianą baterii w wózkach widłowych. Przekazywane dane pozwalają na analizę pracy oraz planowanie jak najefektywniej wykorzystywać podległą flotę wózków widłowych.

Podobne rozwiązania oferują dostawcy baterii firmy Enersys oraz Hoppecke. Inteligentne systemy do zarządzania procesami ładowania i wymiany baterii, to kolejny krok w kierunku optymalizacji kosztów eksploatacji sprzętu. Znajomość obszarów powstawania kosztów jest podstawowym elementem analitycznym w procesie planowania, nowoczesne systemy w precyzyjny sposób określają te miejsca. Obniżanie kosztów i zwiększanie efektywności eksploatacyjnej baterii do wózków widłowych, to zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, element szybkich zwrotów z inwestycji. Nowoczesne technologie nie są tanie, jednak opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej, zwroty z niektórych inwestycji osiągnąć już można po trzech latach. Nie ma rozwoju bez nowoczesnych technologii, te coraz częściej się pojawiają na naszym rynku, który jest wciąż bardzo chłonny nowości.

Red.

Foto: Log4badania.pl

Prostowniki HF firmy Hawker Prostowniki HF firmy Hawker
Prostowniki firmy Enersys / Hawker Prostowniki firmy Enersys / Hawker
Prostownik firmy Hoppecke Baterie Prostownik firmy Hoppecke Baterie
Prostownik firmy Beninng Prostownik firmy Beninng
Prostownik Bellatron firmy Beninng Prostownik Bellatron firmy Beninng
Prostownik HF firmy Beninng Prostownik HF firmy Beninng
Prostowniki Axima Prostowniki Axima
Prostowniki Axima Prostowniki Axima